Primerne in neprimerne vsebine za otroke (september 2024)
Res verjamete, da so vse risanke primerne za vašega otroka? Da so vse vsebine otroške narave v resnici ustrezne in nedolžne za otroške glave? Verjamete, da zgolj kratka risanka pred spanjem otroku “pa res ne more škoditi”? Hočemo ali ne, ni vse tako zelo nedolžno. Spoznajte, katere vsebine so in katere niso primerne za naše najmlajše in kako jim lahko pravočasno in kvalitetno vsebino tudi dostavimo! Vljudno vabljeni na premierno predavanje in izkustveno delavnico – Primerne in neprimerne vsebine za otroke. Vidimo se v četrtek 26.9.2024 ob 17:30 v prostorih Umologije!
(NE)PRIMERNOST VSEBIN ZA OTROKE: Kako vedeti, kaj mojemu otroku škodi in kaj koristi?
Pomembno je, da se začnemo spraševati, KAKŠNE vsebine dostavljamo svojim otrokom in dovolimo, da se jim jih sadi v njihove čudovite ume. Ne prelagajmo in se ne izogibajmo odgovornosti, ki jo imamo do svojih otrok. Prav nihče ni bolj pomemben pri oblikovanju otroka in njegovega kasnejšega življenja, kot njegov starš. Vsebine pa so tisto, iz česar je naš otrok “psihično sestavljen” in kar vpliva na vso njegovo “fiziko”.
Ne moremo dovolj naglasiti, da z neprimerno vsebino otroku NE koristimo, le višamo njegovo toleranco do vsega neprimernega, kar sporočajo. V silni želji po “biti smešni”, “biti izvirni”, “biti všečni”, “biti inovativni” se mnogo avtorjev, ki ustvarjajo vsebine za otroke in mlade loteva ne dovolj premišljeno, s premalo znanja in brez daljnosežnega vpogleda, kaj bo otrokom na dolgi rok koristilo in kaj ne.
Danes vemo, da NEVTRALNIH VSEBIN NI. Zato je še kako pomembno, da vemo KAJ izbiramo za svoje otroke in ZAKAJ.
Prve vsebine ustvarjajo najgloblje in podzavestne kode. Na podlagi le teh bomo delovali celo življenje, pa čeprav smo tiste najbolj ključne prejemali vase le prvih nekaj let življenja. Predstavljajo temelj in izvor, so najgloblje zakopane in posledično jih je tudi najtežje »menjati ali uničiti«, ko smo odrasli.
Zakaj je premišljeno izbiranje VSEBIN za otroke tako zelo pomembno?
Na podlagi nepremišljenosti in brez, da bi se pomembnosti izbora zavedali, delamo otrokom veliko škode. Na primer: zamerimo mu določene osebe, mu privzgojimo strahove, odpor, ustvarimo stiske in določimo prenizke kriterije. Zgolj zato, ker se prepustimo vodenju vsebinam, ki nas obkrožajo. Med drugim otroški literaturi in seveda tudi drugim vsebinam, ustvarjenim za “otroke”.
VEDETI MORAMO, DA SE VSEBINA USTVARJA ZATO, DA UTRJUJE PREVLADUJOČE DRUŽBENE KONCEPTE.
Znate ločiti, kaj je primerno in kaj ne?
Pravilen izbor vsebin in upoštevanje razvoja otroškega uma bo otroku omogočilo, da bo sklepal zdrave, primerne in predvsem zanj bolj prave odločitve v življenju!
Pomnimo:
1. Žal mnogi nehote dovajajo otrokom vsebine, s katerimi jim delajo več škode kot koristi!
2. Kar je bilo dobro včasih, ne pomeni, da je dobro tudi danes!
3. Najprej moramo otroku dovoliti biti samo otrok!
Na predavanju vam bomo s konkretnimi primeri predstavili dobro in nekoristno prakso. Pregledali bomo literaturo, medije, socialna omrežja, filme, risanke, glasbo… IN, SEVEDA, VESELI BOMO VAŠIH VPRAŠANJ!
Prepričani smo, da boste hvaležni za vse informacije, o katerih se premalo oziroma sploh ne govori.
Zakaj večina risank, pravljic in otroških filmov ni primerna za vašega otroka?
Kljub temu, da mrgoli otroške literature, risank, filmov, otroške glasbe in na sploh otroške vsebine, primerne v resnici ni veliko. To je ugotovilo že veliko staršev, ki so se soočili z omenjeno problematiko.
Naša znanja so koristila že mnogim staršem in na sploh vsem, ki imajo kakršenkoli opravek z otroško dušo. Namreč, mnogo jih je slutilo, da bi lahko bilo nekaj bolje ali da nekaj “ne štima”, niso pa vedeli kaj. Zdaj vedo, kakšne vsebine so za otroke prijazne, vzpodbudne, pozitivne, splošno dobrobitne in ZAKAJ.
Na predavanju boste na konkretnih primerih izvedeli, katere vsebine to so in, kako jih prepoznati.
Primeri iz prakse (neprimerne in primerne vsebine za otroka)
Ne moremo dovolj poudariti, kako zelo pomemben je izbor primernih vsebin. Kvalitetne vsebine v otrokovo podzavest implementirajo občutek prijetnosti in miru, učijo pravilno in dostojno komunikacijo, pozitiven samogovor, spoštljiv odnos do sveta, gradijo njihov spomin, pozitivno samopodobo in samozavest ter oblikujejo pozitiven način razmišljanja.
Še posebej to polagamo na srce staršem, ki morda menijo, da je to “nekaj nepomembnega” in, ki brez vpogleda vsebine hitro in z lahkoto ponudijo otrokom… kupijo knjigico, si jo izposodijo… samo prižgejo TV… potisnejo v roke telefon…
Izvedeli boste, zakaj bližnjice niso nikoli bližnjice in kako prihraniti na času pri izbiri vsebin
S predavanjem vam bomo omogočili, da se boste s konkretnimi vajami in nasveti naučili, kako čim hitreje prepoznati (ne)primerno vsebino, zakaj in kako je to tako pomembno upoštevati in vzdrževati v praksi.
Na predavanju boste izvedeli:
-
kako deluje otroški um
-
zakaj je nujno upoštevati njegova pravila
-
kako in kdaj se postavljajo temelji za celo življenje
-
kako otrok razmišlja in kako se z njim “pravilno pogovarjati”
-
pomembnost prigovarjanja svojemu otroku
-
kaj je razlika med vsebino včasih in danes
-
kaj je razlika med otroci in starši včasih in danes
-
kaj imajo pri vsem tem kupovanje časa, zaposleni in odsotni starši, slaba vest, materialnost, dolgočasje
-
zakaj je pomembno kaj otrok posluša (sliši) in gleda (vidi)
-
nadzor staršev kot glavni adut (kdaj, kako in koliko časa)
-
primeri trendovskih vsebin pri nas in po svetu (kaj so pasti, kaj prednosti in kaj cilj)
-
praktični primeri iz prakse (pozitivne in negativne vsebine za otroke – knjige, filmi, risanke, glasba itd.)
-
vpliv vsebin na otroka v različnih starostnih obdobjih
-
vsebine kot blagodejno programiranje
-
kateri novodobni trendi vašemu otroku škodijo in zakaj (učenje čustev, meditacija, joga itd.)
OB NAKUPU VSTOPNICE ZA DOGODEK PREJMETE BREZPLAČEN E – PRIROČNIK
Z vstopnico prejmete tudi brezplačen e – priročnik, v katerem boste odkrili praktične nasvete, kako izbirati knjige za svojega otroka. Naj vam ne bo škoda časa in vsaj na hitro preletite knjigo, preden jo ponudite ali položite v otroške roke.
Na enem mestu boste našli številne primere »knjižnih dinozavrov«: priljubljenih pravljic in knjig, ki NISO primerne za otroke, skupaj z jasno razlago, zakaj. Prikazani so tudi primeri dobre prakse literature za otroke, s katerimi boste pridobljeno zavedanje z lahkoto spravili v prakso.
Še tehnične podrobnosti dogodka:
- Način srečanja: v živo, v Ljubljani na Vodovodni cesti 99
- Oblika dogodka: Izkustvena delavnica s predavanjem
- Kdaj: V četrtek, 26.09.2024 ob 17:30 – 20:00h
- Trajanje: 2,5 uri
- Pijača in prigrizek vključena v ceno
- Parkirišče zagotovljeno
- Cena: 100,00€ brez DDV
AKCIJA: Ne zamudite posebne ugodnosti, ki velja LE DO 15. SEPTEMBRA: ob nakupu dveh vstopnic = 1 vstopnica samo 80,00€ (brez DDV)!
Vstopnico za dogodek prejmete po prejetem plačilu.
Pohitite s prijavo, saj se mesta hitro polnijo!
O vaši gostiteljici:
Zavesten starš ste zagotovo tudi vi, drugače ne bi brali tega.
Zahvaljujem se vam za zaupanje.
Med starše širim znanja, ki si jih otroci zaslužijo. Vem, da to čutite. Želim vam neskončno lepih in prijetnih trenutkov v vlogi starša, veliko smeha in ljubezni celi družini, vašim otrokom pa starše, ki jih potrebujejo!
Veste … ne na otrocih, na zavestnih starših svet stoji…
Zato zavihajmo rokave!
Se vidimo!
Mag. Tjaša Ravnikar, ustanoviteljica Umologije – medicine misli in krizna manegerka odnosov.
Več o Tjaši na: www.tjasaravnikar.si
Opozorilo: Vsa vsebina je intelektualna lastnina in avtorsko zaščitena. Vsakršno nedovoljeno kopiranje, posredovanje, predvajanje vsebin, informacij, gradiva ali drugih elementov delavnice je lahko sankcionirano. Iskreno se vam zahvaljujemo za razumevanje in spoštovanje.